• Projekt ASPE

• Projekt “Asystent ucznia o specjalnych potrzebach edukacyjnych - pilotaż” ma na celu opracowanie standardów usług asystenckich. W ramach projektu organy prowadzące szkoły i przedszkola ze wszystkich 16 województw mogą pozyskać granty na sfinansowanie zatrudnienia łącznie 640 ASPE.
        Nasza szkoła przystąpiła do projektu w 2022 roku i kończy go w czerwcu 2023 roku.

Zebrane w trakcie projektu doświadczenia i przeprowadzone badania zostaną użyte do:

• przygotowania założeń prawnych oraz opisu kwalifikacji „asystenta ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym z niepełnosprawnościami” [w skrócie ASPE],
        • wprowadzenia opisu kwalifikacji ASPE do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji,
        • opracowania zasady finansowania i organizacji pracy ASPE,
        • opracowania programu i scenariuszy szkoleń dla asystentów i kadry szkół zatrudniających ASPE,
        • przygotowania pierwszej grupy 640 ASPE do pracy z dziećmi i młodzieżą.

Strona internetowa projektu: https://asystentspe.pl/

Okres realizacji projektu 04.05.2020 roku do 30.09.2023 roku.

Wartość projektu i wysokość dofinansowania wynosi 24 462 907,92 złote.

Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Oś Priorytetowa 2 Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działanie 2.10. Wysoka jakość systemu oświaty.