• Druga wymiana młodzieży

• 30.05.2022 11:28
      • projekt Sharing European Treasure (SET) w Polsce
      •

Na przełomie listopada i grudnia tego roku zorganizowana została druga wymiana młodzieży, sfinansowana z grantu programu ERASMUS+, otrzymanego przez szkoły  współrealizujące projekt Sharing European Treasure (SET). Projekt ten powinien zakończyć się w sierpniu 2021, jednak z powodu pandemii Covid -19 beneficjentom programu udało się otrzymać roczne przedłużenie na realizację zadań projektowych. Dlatego też w poniedziałkowy poranek 29 listopada 2021r. Szkołę Podstawową im. ks. J. Długosza w Raciborowicach odwiedziła 49 osobowa delegacja uczniów (33) i nauczycieli (16) ze szkół partnerskich z Włoch, Turcji, Rumunii, Hiszpanii i Francji. Zgodnie z ideą projektu wszyscy uczniowie powinni mieszkać u rodzin, jednak covidowe czasy rządzą się swoimi prawami i tylko część uczniów została ugoszczona w polskich rodzinach, pozostali zamieszkali w krakowskim hotelu.

Pierwszy dzień projektu upłynął na poznaniu szkoły i najbliższej okolicy. Najstarsi uczniowie powitali gości inscenizacją Legendy o smoku wawelskim, którą wystawili na szkolnej scenie w języku angielskim. Postarali się także przybliżyć historię, tradycje i kulturę Polski. Trzecioklasiści zaprezentowali piękny układ taneczny z biało – czerwonymi chustami. Program artystyczny zwieńczyła piosenka Zacznij od Bacha, w wykonaniu uczennicy kl. 8a oraz szkolnego chóru, przy akompaniamencie orkiestrantów Małej Wieniawy.

Zimowa aura nie zniechęciła gości do spaceru do XV-wiecznego gotyckiego Kościoła w Raciborowicach, a  w rolę ich przewodników wcielili się ósmoklasiści. Następnie zrealizowane zostało długo wyczekiwane działanie projektowe – Festiwal Gier Europejskich. Na hali sportowej każda szkoła partnerska zaprezentowała tradycyjne gry i zabawy z dawnych lat. Każdy uczestnik miał szansę spróbować w swoich sił w przeciąganiu liny, w skokach przez linę, w grze w klasy, zabawach na refleks czy choćby poskakać na gumie.

Kolejne dni spotkania projektowego poświęcone były bliższemu poznaniu Krakowa i okolicy. Uczestnicy polskiej wymiany młodzieży mieli okazję zwiedzić m.in. Rynek, Sukiennice, Kraków Podziemny, Wawel, dzielnice Kazimierz i Podgórze z Fabryką Oskara Schindlera czy też Kopiec Kraka. W programie nie zabrakło również wizyty w Tatrzańskim Parku Narodowym. Tutaj prawdziwie zimowa, śnieżna pogoda sprawiła dzieciom ogromną frajdę i radość. Niektórzy śnieg widzieli po raz pierwszy w życiu! Nie zapomnieliśmy także pokazać naszym gościom Kopalni Soli w Wieliczce. Wspaniałych wrażeń oraz polskiej gościnności nasi goście nie powinni długo zapomnieć.

Wiosną przyszłego roku, nasi uczniowie będą mieli możliwość wyjazdu na kolejne wymiany uczniowskie, które zostaną zorganizowane przez szkołę hiszpańską i francuską. I chyba niektórzy nie mogą się ich już doczekać…