• Trzecia wymiana młodzieży - Hiszpania

• 30.05.2022 11:29
      • Sharing European Treasure (Erasmus+) - wyjazd uczniów z Raciborowic do Hiszpanii
      •

W dniach 13 - 19 marca 2022 roku odbyła się międzynarodowa wymiana uczniowska w ramach programu Erasmus + Sharing European Treasure. Wzięło w niej udział pięcioro uczniów: Anna Zając, Katarzyna Czajczyk, Jakub Karwala, Antoni Cagara i Franciszek Nowicki oraz nauczyciele Marzena Pirowska i Magdalena Toś ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Długosza w Raciborowicach. Grupa wyjechała do Hiszpanii, do miasta Manresa w Katalonii. Szkoła w Raciborowicach jest beneficjentem programu Erasmus+ już po raz kolejny, a międzynarodowe spotkania są dla wszystkich uczestników finansowane w całości z grantu otrzymanego przez szkołę na realizację tego projektu.

W obecnym projekcie na międzynarodowych wymianach spotykają się uczniowie i nauczyciele z Francji, Rumunii, Hiszpanii, Włoch, Turcji oraz z Polski.

Czas pobytu w Hiszpanii został zaplanowany bardzo szczegółowo, każdego dnia czekało nas mnóstwo wrażeń. Pierwszy dzień był okazją do poznania szkoły w Manresie. Zaskoczeniem było dla nas to, że wszyscy uczniowie spędzają w szkole czas od 9.00 rano do 16.00, z półtoragodzinną przerwą na obiad i odpoczynek. Dzień szkolny zaczyna i kończy żywa piosenka, która zaprasza uczniów do szkoły i żegna ich, gdy odbierają ich rodzice. Wieczorem na boisku szkolnym oglądaliśmy występy katalońskich zespołów ludowych, grupę żywiołowych bębniarzy oraz, co charakterystyczne dla Katalonii, tworzenie "żywej wieży" z ludzi.

Kolejne dni również obfitowały we wrażenia: odwiedziliśmy klasztor na górze Montserrat, płynęliśmy statkiem po rzece Ebro, aż do jej ujścia do morza, odbyliśmy również spacer po Barcelonie, gdzie nie ominęliśmy Camp Nou, największego stadionu piłkarskiego w Europie.

Najlepiej wrażenia z wyjazdu oddadzą opinie samych uczniów:

"Wymiana uczniowska do Manresy była dla mnie niesamowitym przeżyciem. Najlepiej będę wspominał Montserrat, czyli klasztor położony wysoko w górach Katalońskich, który jest pełen pielgrzymów z całego świata. Zawarłem nowe znajomości z osobami z różnych krajów i bardzo ich polubiłem. Dowiedziałem się wiele o katalońskiej kulturze i wiem, że chętnie znowu wrócę do Hiszpanii." - to słowa Antka Cagary z klasy 8.

O swoich wrażeniach mówi Kuba Karwala (kl. 8): "Na wyjeździe bardzo podobała mi się rodzinna atmosfera, i to że każdy dzień był wypełniony aktywnościami. Dla mnie największą atrakcją było zwiedzanie stadionu, ale myślę że na osobach, które nie interesują się piłką, też zrobił on duże wrażenie."

Ania z 6 klasy: "Najbardziej podobały mi się wycieczki do Barcelony i w góry Montserrat. Duże wrażenie zrobiło na mnie to, że wszyscy byli radośni i uśmiechnięci. Jestem szczęśliwa, że mogłam uczestniczyć w tym programie." Kasia (kl. 6) również dobrze wspomina ten wyjazd: "Dzięki Erasmusowi mogłam zwiedzić Manresę i Barcelonę oraz zobaczyć stadion FC Barcelony. Zobaczyłam, jak wygląda nauka w hiszpańskiej szkole i jakie tam są zwyczaje."

Taka dawka historii, geografii, kultury i oczywiście języka angielskiego pozostanie dla uczniów czymś niezapomnianym na długo!