• Jubileusz 200 - lecia

• To już dwieście lat minęło od powstania szkoły w Raciborowicach. Z tej okazji 16 i 17 maja 2019 r. odbyły się uroczystości upamiętniające wspomniane wydarzenie oraz 200-letnią historię i tradycję naszej szkoły. Patronat honorowy nad jubileuszem objęło Starostwo Powiatowe w Krakowie oraz Gmina Michałowice.

Szkoła nasza od lat pełniła ważną rolę wśród lokalnej społeczności. Starania o jej założenie zostały podjęte przez mieszkańców wsi Raciborowice, Zastów i Węgrzce, którzy 14 sierpnia 1819 r. wystąpili do władz w Krakowie z prośbą o utworzenie szkoły początkowej parafialnej. Swoją działalność rozpoczęła 1 października 1819 r. w budynku starego browaru.

Jej historia związana była z burzliwymi losami naszego kraju. Szkoła kształciła pokolenia Polaków zarówno podczas zaborów, jak i później, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Jubileusz stał się okazją do wspomnień, refleksji, ale również planowania działań na przyszłość oraz podejmowania nowych wyzwań, jakie stawia przed nami współczesny świat. Był okazją do odbycia sentymentalnej podróży w przeszłość, ale zarazem połączył tradycję z nowoczesnością.

• 16.05.2019
          • W pierwszym dniu uroczystości zorganizowany został festyn połączony z loterią, na której wygrać można było atrakcyjne nagrody. Na festyn przybyli uczniowie wraz ze swoimi rodzinami, a także absolwenci, niektórzy przyprowadzili swoje dzieci, kolejne już pokolenie uczęszczające do naszej szkoły. Dużą popularnością cieszyły się przygotowane z tej okazji kubki z napisem „200 lat” oraz inne okolicznościowe przedmioty upamiętniające jubileusz. Przed budynkiem ustawiona została scena, na której zgromadzeni podziwiać mogli popisy taneczne i wokalne obecnych oraz byłych uczniów. Ta część obchodów rozpoczęła się tańcem – uczniowie klas starszych, w pięknych strojach, zaprezentowali poloneza pełnego różnorodnych i skomplikowanych figur. Następnie wysłuchano piosenek w wykonaniu utalentowanych młodych wykonawców. Występy zakończył koncert Orkiestry Wieniawa, w której grają uczniowie oraz absolwenci naszej szkoły. Zespół liczy ponad pięćdziesiąt osób i jest finalistą wielu prestiżowych konkursów krajowych oraz zagranicznych. Ma na swoim koncie występy z gwiazdami polskiej sceny muzycznej i od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród społeczności lokalnej.

• 17.05.2019
          • Drugi dzień uroczystości rozpoczął się mszą w kościele pw. św. Małgorzaty w Raciborowicach. Kazanie wygłosił proboszcz tutejszej parafii, ks. Wiesław Cholewa. Podkreślił on ważną rolę szkoły w nauczaniu i wychowaniu dzieci oraz młodzieży, którą pełni ona już dwieście lat. Odczytany został również list z sekretariatu stanu w Watykanie napisany przez monsignore Paola Borgię, w którym papież Franciszek udzielił błogosławieństwa księdzu proboszczowi, dyrekcji oraz gronu pedagogicznemu, pracownikom i uczniom naszej szkoły. Jego Świątobliwość wyraził „radość i wdzięczność wszystkim, którzy z miłością i poświęceniem oddają się wielkiej sprawie edukacji i wychowania dzieci i młodzieży”. Następnie uroczystości przeniosły się do budynku szkoły.

• Swoją obecnością obchody jubileuszu zaszczycili m. in. Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik, przedstawiciele lokalnych władz: Wójt Gminy Michałowice Antoni Rumian, Wicewójt Jarosław Sadowski, Dyrektor Centrum Obsługi Edukacji w Michałowicach Aleksandra Antczak, Wójt Gminy Kocmyrzów-Luborzyca Marek Jamborski, dyrektorzy pobliskich szkół, przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń. Wojewoda Małopolski przekazał szkole pamiątkowy medal. Z okazji jubileuszu listy swoje wystosowali: Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka, Starosta Krakowski Wojciech Pałka, życząc nauczycielom i uczniom realizacji aspiracji oraz planów, podejmowania nowych wyzwań na miarę XXI wieku i dalszego rozwoju.

• Po przemówieniach gości przyszedł czas na część artystyczną, w której uczniowie przybliżyli zebranym postać patrona Jana Długosza oraz zwrócili uwagę na współczesny aspekt jego dokonań. W występach artystycznych udział wziął dr Mateusz Wyżga, absolwent Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Długosza, obecnie historyk Uniwersytetu Pedagogicznego, który niespodziewanie ujawnił swój talent aktorski. Po krótkiej przerwie goście, nauczyciele i uczniowie udali się na sesję historyczną poświęconą przeszłości Raciborowic, ludziom związanym z tymi ziemiami oraz szkolnictwu II RP na przykładzie szkół w gminie Michałowice.

Wykłady wygłosili: dr Mateusz Wyżga, dr Konrad Meus oraz dr Marcin Chorąski. Historycy w ciekawy sposób przybliżyli przeszłość miejscowości oraz rodzin ją zamieszkujących, zwracając uwagę na fakt, że wszyscy jesteśmy lub będziemy częścią historii i wszyscy ją tworzymy. Tworzymy ją również dzięki takim wydarzeniom jak to, które właśnie miało miejsce. Uroczystościami chcieliśmy uczcić dwustuletnią historię szkoły w Raciborowicach, ale zarazem pokazać, że do dziś pozostaje ona ważnym ośrodkiem kształcenia i wychowania. Co roku mury jej opuszczają nowe rzesze absolwentów, podejmując dalszą naukę w szkołach krakowskich.

Jubileuszowe obchody dały im sposobność, by powspominać dawne lata i spotkać się z kolegami, koleżankami oraz nauczycielami. Jubileusz był okazją do świętowania dla całej społeczności lokalnej i mamy nadzieję, że zostanie zapamiętany na długi czas.