Na przełomie listopada i grudnia tego roku zorganizowana została druga wymiana młodzieży, sfinansowana z grantu programu ERASMUS+, otrzymanego przez szkoły współrealizujące projekt Sharing European Treasure (SET). Projekt ten powinien zakończyć się w sierpniu 2021, jednak z powodu pandemii Covid -19 beneficjentom programu udało się otrzymać roczne przedłużenie na realizację zadań projektowych. Dlatego też w poniedziałkowy poranek 29 listopada 2021r. Szkołę Podstawową im. ks. J. Długosza w Raciborowicach odwiedziła 49 osobowa delegacja uczniów (33) i nauczycieli (16) ze szkół partnerskich z Włoch, Turcji, Rumunii, Hiszpanii i Francji. Zgodnie z ideą projektu wszyscy uczniowie powinni mieszkać u rodzin, jednak covidowe czasy rządzą się swoimi prawami i tylko część uczniów została ugoszczona w polskich rodzinach, pozostali zamieszkali w krakowskim hotelu.
Pierwszy dzień projektu upłynął na poznaniu szkoły i najbliższej okolicy. Najstarsi uczniowie powitali gości inscenizacją Legendy o smoku wawelskim, którą wystawili na szkolnej scenie w języku angielskim. Postarali się także przybliżyć historię, tradycje i kulturę Polski. Trzecioklasiści zaprezentowali piękny układ taneczny z biało – czerwonymi chustami. Program artystyczny zwieńczyła piosenka Zacznij od Bacha, w wykonaniu uczennicy kl. 8a oraz szkolnego chóru, przy akompaniamencie orkiestrantów Małej Wieniawy.
Zimowa aura nie zniechęciła gości do spaceru do XV-wiecznego gotyckiego Kościoła w Raciborowicach, a w rolę ich przewodników wcielili się ósmoklasiści. Następnie zrealizowane zostało długo wyczekiwane działanie projektowe – Festiwal Gier Europejskich. Na hali sportowej każda szkoła partnerska zaprezentowała tradycyjne gry i zabawy z dawnych lat. Każdy uczestnik miał szansę spróbować w swoich sił w przeciąganiu liny, w skokach przez linę, w grze w klasy, zabawach na refleks czy choćby poskakać na gumie.
Dzień spędzony w raciborowickiej szkole zakończył się smakowitymi warsztatami piernikowymi do organizacji których swoją pomoc zaoferowały lokalne gospodynie. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Batowicach, zupełnie bezinteresownie i bezpłatnie, przygotowały dla uczniów pachnące korzennymi przyprawami warsztaty cukiernicze. Podzieliły się przepisem oraz pokazały jak przygotować ciasto na pierniki. Uczniowie samodzielnie wałkowali ciasto, wycinali piernikowe ciasteczka, które po upieczeniu dekorowali. Piernikowe wypieki pachniały w całej szkole.
Kolejne dni spotkania projektowego poświęcone były bliższemu poznaniu Krakowa i okolicy. Uczestnicy polskiej wymiany młodzieży mieli okazję zwiedzić m.in. Rynek, Sukiennice, Kraków Podziemny, Wawel, dzielnice Kazimierz i Podgórze z Fabryką Oskara Schindlera czy też Kopiec Kraka. W programie nie zabrakło również wizyty w Tatrzańskim Parku Narodowym. Tutaj prawdziwie zimowa, śnieżna pogoda sprawiła dzieciom ogromną frajdę i radość. Niektórzy śnieg widzieli po raz pierwszy w życiu! Nie zapomnieliśmy także pokazać naszym gościom Kopalni Soli w Wieliczce. Wspaniałych wrażeń oraz polskiej gościnności nasi goście nie powinni długo zapomnieć.
Wiosną przyszłego roku, nasi uczniowie będą mieli możliwość wyjazdu na kolejne wymiany uczniowskie, które zostaną zorganizowane przez szkołę hiszpańską i francuską. I chyba niektórzy nie mogą się ich już doczekać…
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia: